Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohyb koně

4. 3. 2008

Krok je nejpřirozenějším chodem koně. Průměrná rychlost je asi 6 km/h.

Je to čtyřfázový krok.
Nohosled je následující: pravá zadní – pravá přední – levá zadní – levá přední.

Rozlišujeme:

  1. Shromážděný krok: je aktivní
  2. Střední krok: zadní nohy přešlapují před stopy předních nohou
  3. Prodloužený krok: Je prostorově náročný
  4. Volný krok

Všichni začáteční jezdci se nejdříve učí jezdit krokem. Je důležité udržet rovnováhu a mít správný sed a prošlápnuté paty. Když tohle „jezdec“ zvládá, může v lekcích pokračovat dál. Dále pak přichází klus. Při klusu kůň jde rychlejším tempem a jeho kohoutek se pohybuje nahorů a dolů; proto je příjemnější jezdit klusem lehkým než klusem pracovním. Při pracovním klusu se necháme koněm vyhazovat, při klusu lehkém vysedáváme do rytmu s koněm aby nás po dlouhém tréninku nebolela kostrč. Klus je asi nejnáročnější pohyb koně. Při cvalu už sedíme, obepínáme pevně nohama a tzv. lížeme sedlo - pohybujeme se zezadu dopředu. Je to velmi pohodlné. Trysk je vlastně vystupňovaný cval, což je závodní rychlost. Nadlehčíme se - zvedneme hýždě ze sedla - a pohybujeme se podle tempa koně.

Klus

Klus je společně s krokem a cvalem jedním ze základních chodů koně. Průměrná rychlost v klusu je 14–18 km/h, ale závodní klusáci v klusáckých dostizích urazí kilometr i za něco málo přes jednu minutu. Nohosled je následující: současně levá přední a pravá zadní – současně pravá přední a levá zadní noha. Jezdec může vysedat anebo se drží stehny. Tyto dva typy se nazývají střední klus lehký a pracovní.

Cval

Cval je spolu s krok a klusem jedním ze základních chodů koně. Skládá se z řady skoků. Rozlišujeme cval vlevo, který má nohosled: pravá zadní - současně levá zadní a pravá přední - levá přední a cval vpravo s nohosledem: levá zadní - současně pravá zadní a levá přední - pravá přední. Cval je nejrychlejší základní chod koně.

Při rychlejším cvalu, například při dostizích, může zadní noha dopadat na zem dříve, než přední, pak se cval označuje jako trysk. Druhem cvalového skoku je i skok přes překážku (přes překážky je ale možné skákat i v klusu).

Kontracval je požadovaný cval na opačnou stranu, než je pro koně přirozené (např. cval vlevo na oblouku doprava), předvádí se v drezurních soutěžích. Jezdec při cvalu sedí v sedle nebo se může pouze držet sedla a viset po boku koně

Trysk

Trysk je čtyřdobý koňský chod.Ve skutečnosto se tento krok nenazývá trysk,ale vystupňovaný cval. Trysk(vystupňovaný cval) je nejrychlejší chod koně, proto se používá na rovinných závodech a nebo na dostizích.

Doporučuje se tryskat jen zkušeným jezdcům a na volném prostranstvím, kde to jezdec dobře zná a je si jisti, že kůň nemůže zakopnout.

Zdroj : www.wikipedie.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář